Jerzy Janicki


janickiOd urodzenia związany z Olesnem. Mąż i ojciec trójki dzieci. Od 1982 roku rozpoczął swoja pracę zawodową w PSS „Społem" w Oleśnie, pracują na stanowisku kierownika piekarni i ciastkarni, a od 2001 r. na stanowisku kierownika produkcji.
Kolekcjoner medali papieskich. W dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża podjął decyzję o tworzeniu kolekcji pamiątek związanych z Jego osobą. Inspiracją do tego stała się lawina monet z podobizną papieża, które to monety emitowało większość państw świata, za wyjątkiem Polski. Z upływem lat kolekcja pana Janickiego przybrała specjalistyczny kształt dzięki kontaktom z prof. Józefem Stasińskim. Pozyskać takie medale było bardzo trudno. Każdy swój medal artysta wykonywał w kilku tylko egzemplarzach. Rozchodziły się wśród przyjaciół i znajomych, kilka muzeów posiada ich pojedyncze egzemplarze. Kolekcja Jerzego Janickiego jest w Polsce jedyna w swoim rodzaju.
Wystawę medali Błogosławionego Jana Pawła II z jego zbiorów można było oglądać w 2011 roku w Oleskim Muzeum Regionalnym. Były to medale autorstwa prof. Józefa Stasińskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.
Za swą działalność związaną z upamiętnianiem pontyfikatu Błogosławionego Jana Pawła II w 2011 roku został uhonorowany prze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był współorganizatorem Papieskiej Poczty Samochodowej podczas konferencji Samorządy Rzeczypospolitej Polskiej dla Jana Pawła II zorganizowanej w Oleśnie we wrześniu 2011 roku.
Czynnie włącza się w działalność na rzecz środowiska lokalnego Jest życzliwy i uczynny. Cieszy się autorytetem nie tylko w zakładzie pracy, ale i w całym środowisku. W 2013 roku odznaczony medalem ”Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”.janicki2

 

Delegacja samorządowa z Olesna z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, podczas przekazania papieskich relikwii dla miasta, od lewej: Jerzy Janicki. ©Materiały parafii w Oleśnie

Źródło: http://www.nto.pl/wiadomosci/olesno/art/4491201,burmistrz-olesna-przywiozl-relikwie-jana-pawla-ii,id,t.html

 

Zobacz film:

http://opole.tvp.pl/22691758/pamiatki-z-wizerunkiem-ojca-swietego