"Czas ucieka. Wieczność czeka", 02.04.2020r.


Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II | odsłona IV

W dość nietypowej odsłonie, spowodowanej początkiem pandemii COVID-19, odbył się, za pośrednictwem przekazu internetowego, wernisaż wystawy "Czas ucieka. Wieczność czeka" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Patronat honorowy nad wystawą objął Metropolita Częstochowski, JE abp Wacław Depo. Prezentowane prace stanowiły treść kolejnej odsłony realizowanego od 2013 roku projektu "Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II".
 

List JE abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego


W oczekiwaniu na zwiedzających... Symboliczne "puste krzesła" w dniu otwarcia wystawy
(wg pomysłu Prezesa PSSM, Krzysztofa Witkowskiego)


W ciągu kilku lat udało się wypracować własną formułę. Do udziału zapraszani są profesjonalni twórcy z ważnymi dokonaniami na przestrzeni dziesięcioleci. Na początku tej twórczej inspiracji znalazły się słowa przypomniane przez Ojca Świętego wiele lat temu w Wadowicach. Nie papież jest jednak głównym bohaterem dzieł, choć Jego portret pojawia się dość często. Temat dotyka spraw ostatecznych bardziej niż ziemskich.
Ufamy, że Jan Paweł II - jako wielki miłośnik sztuki - cieszyłby się z tego. Niechaj więc ta wystawa i to kolejne spotkanie artystów będą dla niego pięknym prezentem w setną rocznicę urodzin.