Skarbnica Narodowa


Skarbnica Narodowa
Jesteśmy wiodącym dystrybutorem monet i medali okolicznościowych w Polsce i przedstawicielem wywodzącej się z Norwegii międzynarodowej Samlerhuset Group - jednej z największych firm w branży numizmatycznej, która istnieje od 1994 roku i działa w 15 krajach Europy.
Samlerhuset jest współwłaścicielem międzynarodowych targów numizmatycznych World Money Fair w Berlinie oraz właścicielem Mennicy Norweskiej, która między innymi wybija medal Pokojowej Nagrody Nobla.

Linki:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/
https://samlerhuset.com/
https://www.worldmoneyfair.de/en/
https://youtu.be/07l6Q9L6WP4?si=Y0nz3NJymDHLqSY8

Zarys działalności
Skarbnica Narodowa we współpracy z mennicami przygotowuje własne numizmaty, jest również oficjalnym dystrybutorem m.in. Brytyjskiej Mennicy Królewskiej, Francuskiej Mennicy Państwowej, Mennicy Norweskiej, Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, Mennicy Królestwa Hiszpanii, Mennicy Austriackiej, Mennicy Fińskiej i Mennicy Południowoafrykańskiej.
Współpracujemy z Międzynarodową Federacją Piłkarską FIFA i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Skarbnica Narodowa jest obecnie jedynym w Polsce oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich. Skarbnica Narodowa Sp. z o. o. powstała w 2005 roku. Dyrektorką Zarządzającą jest Anna Kokiza.

Nasze numizmaty
Naszym głównym celem jest dzielenie się pasją do kolekcjonowania numizmatów oraz dostarczenie satysfakcji klientom. Monety i medale okolicznościowe oferowane przez naszą firmę są wykonane z najwyższą starannością i dbałością o detale.
Przy ich tworzeniu współpracujemy z medalierami wielokrotnie nagradzanymi w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wśród artystek i artystów projektujących numizmaty dla Skarbnicy Narodowej są między innymi: Robert Kotowicz, Monika Molenda, Roussana Nowakowska, Ewa Olszewska-Borys i Anna Wątróbska-Wdowiarska.
Nasze numizmaty są wybijane z wartościowych kruszców, część z nich w najwyższej jakości menniczej (stemplem lustrzanym). Każdy egzemplarz ma certyfikat Autentyczności, troszczymy się także o to, by numizmaty miały wyjątkową oprawę, dlatego do kolekcji monet i medali dołączamy akcesoria numizmatyczne i materiały informacyjne.

Rozmowy z medalierami na naszej stronie internetowej
Ewa Olszewska-Borys
https://www.skarbnicanarodowa.pl/aktualnosci/449-magia-w-obrebie-krazka
Monika Molenda

https://www.skarbnicanarodowa.pl/kroniki-numizmatyczne/357-w-pracy-medaliera-kluczowa-jest-wytrwalosc
Anna Wątróbska-Wdowiarska
https://www.skarbnicanarodowa.pl/aktualnosci/439-anna-watrobska-wciaz-pracuje-dlutami-mamy
Robert Kotowicz
https://www.skarbnicanarodowa.pl/kroniki-numizmatyczne/352-wszystko-co-najwazniejsze-przekazuje-w-medalach
Roussana Nowakowska
https://www.skarbnicanarodowa.pl/aktualnosci/433-oryginalnosc-i-kultywowanie-tradycji
Wspomnienie o Andrzeju Nowakowskim
https://www.skarbnicanarodowa.pl/kroniki-numizmatyczne/344-artysta-ktory-wiedzial-czego-chce-wspomnienie-o-medalierze-andrzeju-nowakowskim

Magazyn "Monety i Historia"
Od 2018 roku Skarbnica Narodowa wydaje czasopismo mające na celu popularyzację historii i numizmatyki.  Magazyn "Monety i Historia”, przybliża wiedzę z zakresu numizmatyki polskiej i międzynarodowej. Publikacja jest adresowana do kolekcjonerów monet i medali.

Najważniejsze wystawy i wydarzenia
Organizujemy również wydarzenia i wystawy popularyzujące kolekcjonerstwo i numizmatykę, wśród nich:
Wystawa kilkusetletnich monet wydobytych z wraku statku Sao Jose w 2008 roku.
Prezentacja 100-kilogramowej złotej monety kanadyjskiej Maple Leaf w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2009 roku.
Pierwsze europejskie tournée legendarnego amerykańskiego Double Eagle w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego (we współpracy ze Smithsonian Institution) w 2012 roku.
Otrzymanie tytułu Darczyńca Roku 2015 Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawa najdroższej monety świata - Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. na Zamku Królewskim w Warszawie w 2016 roku.
Wieloletni mecenas Gabinetu Monet i Medali w Muzeum Narodowym w Warszawie.
W latach 2020-2021 wspieraliśmy finansowo Gabinet Medali w Muzeum Warszawy.
Samlerhuset, w skład którego wchodzi Skarbnica Narodowa, był głównym sponsorem Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego 2022, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Narodowy Bank Polski i Muzeum Narodowe.

Nagrody
Skarbnica Narodowa e-Gazelą Biznesu 2015
Skarbnica Narodowa została wyróżniona w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm e-commerce. Przyznawany przez Puls Biznesu tytuł e-Gazeli Biznesu jest dowodem na to, że wyjątkowość oferowanych numizmatów i wysoki poziom obsługi przekłada się na zaufanie polskich kolekcjonerów.
Skarbnica Narodowa uznana została za Diament Forbesa 2012
Diamenty Forbesa to czołowy w Polsce ranking przedsiębiorstw, które najszybciej zwiększają swoją wartość. Lista opracowywana jest na zlecenie miesięcznika Forbes przez niezależną firmę Dun&Bradstreet Polska, która specjalizuje się w badaniach wydajności finansowej przedsiębiorstw.

Społeczna odpowiedzialność biznesu
W ramach Grupy Samlerhuset wspieramy ochronę środowiska i uczciwy handel w ramach Fairmined - Aliansu na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia. W swojej ofercie mamy emisje ze złota wydobywanego w najbiedniejszych regionach świata zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wspieramy również muzea, instytucje i wydarzenia promujące numizmatykę.
Skarbnica Narodowa jest członkiem Członek Polskiego Stowarzyszenia Marketingu i sygnatariuszem Kodeksu Dobrych Praktyk branży Direct Mail.