"Czas ucieka, wieczność czeka. Postscriptum", 18.05.2022 r.


Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w środę, 18 maja 2022 r., o godz. 12:00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Data wernisażu została wybrana nieprzypadkowo, bowiem w tym dniu obchodziliśmy 102 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale jednocześnie była to data urodzin Bernarda Marka Adamowicza. Patronat honorowy nad wystawą objęli Metropolita Częstochowski, JE abp Wacław Depo oraz Biskup Legnicki, JE bp Andrzej Siemieniewski.
 
Plakat net

Wystawa pt. "Czas ucieka, wieczność czeka. Postscriptum" powstała z inicjatywy członków Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej jako upamiętnienie i docenienie działalności oraz zasług Bernarda Marka Adamowicza. Był on bowiem inicjatorem, współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia zrzeszającego artystów, kolekcjonerów i miłośników sztuki medalierskiej z całego kraju. Zainicjował i realizował w latach 2014-2020 projekt artystyczny pod nazwą Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II, w ramach którego odbyły się 4 edycje i 15 ogólnopolskich wystaw medalierskich.

Bernard Marek Adamowicz zmarł 28 grudnia 2020 roku w czasie trwania czwartej edycji projektu zatytułowanej "Czas ucieka, wieczność czeka". Obecna wystawa stanowi jej dopełnienie i podsumowanie. Na zaproszenie do udziału w wystawie odpowiedziało 71 artystek i artystów z całej Polski, którzy zechcieli wykonać zupełnie nową pracę poświęconą Bernardowi Markowi Adamowiczowi lub zadedykować Mu dzieło wybrane z dotychczasowego dorobku. Niejednokrotnie jest to praca prezentowana w poprzednich edycjach Medalierskich rozmów z Janem Pawłem II.

Uczestnikami wystawy są zarówno artyści medalierzy o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji, jak również artyści, dla których sztuka małego reliefu stanowi jedną ze ścieżek twórczości rzeźbiarskiej. Są to przedstawiciele kilku pokoleń wywodzących się z różnych środowisk artystycznych. Z tego względu wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki medalierskiej, bogatej w różnorodność form, materiałów, a przede wszystkim artystycznych osobowości twórców. Wszystkich zaś połączyła osoba i inicjatywy Bernarda Marka Adamowicza.

Kurator wystawy

Stanisław Kośmiński

Poniżej kilka fotografii autorstwa Stanisława Kośmińskiego, prezentujących wystawę "Czas ucieka, wieczność czeka. Postscriptum" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

 
02

01

03

04

05